Czy lepiej się uczyć samemu czy w grupie?

with Brak komentarzy

 

Jedna z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć osoba rozpoczynająca naukę języka obcego to zdecydowanie, czy woli mieć lekcje indywidualne czy w grupie. Generalnie myślimy: w grupie – taniej, w pojedynkę – więcej czasu dla mnie. Ale czy to jedyne i najważniejsze zalety każdego ze sposobów nauki?

 

Plusy nauki samemu

Nie ulega wątpliwości, że jeżeli twoje lekcje hiszpańskiego prowadzone są na zasadzie one to one (jeden na jeden, tylko ty i lektor), to będziesz mieć więcej czasu i okazji, żeby mówić w języku obcym. Jeżeli twój nauczyciel zada pytanie, to tylko ty na nie odpowiadasz. A więc, po pierwsze – musisz mówić i po drugie – możesz mówić tak długo, jak chcesz. Nie musisz dzielić czasu na wypowiedź z nikim innym.

Ale są jeszcze inne zalety nauki samemu. Przede wszystkim poziom oraz tempo zajęć są wyrównane i jednolite. Jeżeli uczysz się w grupie z kimś, kto “łapie” hiszpański szybciej lub wolniej niż ty, to siłą rzeczy albo często będziesz się czuł(a) zagubiony/a albo będzie cię irytować, że lektor traci czas na kilkukrotne powtarzanie tego samego materiału pozostałym kursantom.

W szkołach językowych grupy często nie są jednorodne (zwłaszcza te, które nie zaczynają od zera). Historia każdego z tworzących je uczniów jest bardzo różna. Jedni kontynuują, inni mieli roczną lub kilkuletnią przerwę, jeszcze inni coś tam liznęli samemu… Lektor często musi coś komuś objaśnić i powtórzyć, czasami są to wręcz całe zagadnienia. Po wprowadzeniu nowego tematu, okazuje się, że są jednostki, które potrzebują dwa razy więcej ćwiczeń, żeby go opanować. Lektor nie ma wyboru, musi poświęcić dodatkowy czas na praktykę, pomimo tego, że niektórzy z jego kursantów mogliby przejść do następnego zagadnienia. W ekstremalnych przypadkach niektórzy uczniowie na tyle rozczarowują się tempem zajęć, że po prostu z nich odchodzą.

Ponadto, każda tworząca grupę osoba ma inne potrzeby (cel nauki) oraz sposób uczenia się. Jedni lubią czytać teksty, inni zapisywać każde nowe słówko. Jeszcze inni chcą, żeby wszystko tłumaczyć na polski a pozostali po prostu chcą mówić. A więc zawsze jest ktoś, kto może mieć poczucie, że nie wykorzystuje zajęć w 100%.

Jeżeli masz zajęcia języka hiszpańskiego w pojedynkę, to lektor dostosuje program i tempo zajęć do ciebie. Dostaniesz dokładnie to, czego chcesz i zostanie ci to podane tak szybko i w taki sposób, jak sobie tego życzysz (o ile oczywiście twój nauczyciel chce cię słuchać i dostosować się do twoich potrzeb). Z tego punktu widzenia nauka indywidualna oszczędza nam dużo czasu (a więc także pieniędzy) i frustracji.

 

Plusy nauki w grupie

Z drugiej strony lekcje hiszpańskiego w grupie gwarantują coś, czego nie są w stanie odtworzyć żadne zajęcia w systemie 1 na 1. To różnorodność.

Różnorodność tematów, bo każdy może zasugerować jakiś ciekawy filmik czy artykuł do omówienia. Różnorodność ćwiczeń, bo nie wszystkie typy ćwiczeń da się przeprowadzić na lekcji w pojedynkę. Co więcej, te najciekawsze, najbardziej komunikatywne wymagają właśnie większej, co najmniej 4 czy 5-osobowej grupy (np. zadanie polegające na zebraniu konkretnych informacji od kilku osób celem wybrania spośród nich najlepszego kandydata do jakiejś pracy, misji czy nagrody). Wreszcie różnorodność opinii, słownictwa i akcentów a są to kwestie niezwykle istotne z punktu widzenia nauki języka.

Jeżeli zawsze pracujemy tylko z jedną osobą, ostatecznie uczymy się rozumieć i reagować na hiszpański tej konkretnej osoby (na jej akcent, sposób bycia i mówienia). Jedynie kontakt w języku obcym z różnymi osobami i w różnych sytuacjach zagwarantuje nam pełne jego poznanie. Różne opinie czy akcenty będą od nas wymagały różnorodnych reakcji (zgody, dyskusji, prośby o wyjaśnienie czy powtórzenie, jeżeli nie zrozumiemy), czyli dokładnie tego, co ma miejsce w realu. Warunki nauki hiszpańskiego w grupie najpełniej oddają okoliczności codziennego, prawdziwego życia, w którym przyjdzie nam w przyszłości używać tego języka.

 

Jak dokonać wyboru

Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, poświęć chwilę na refleksję:

Jaki jest twój poziom językowy? (Jeżeli nie wiesz, zrób sobie test poziomujący – masz go np. tutaj… – i koniecznie porozmawiaj na ten temat z jakimś dobrym lektorem, który pomoże ci to ustalić.) Czy wpisujesz się idealnie w szczelinę pomiędzy A1 i A2, A2 i B1, etc? Czy może ostatnim razem skończyłeś/aś gdzieś w połowie materiału? Albo zrobiłeś/aś sobie kilka dobrych lat przerwy od hiszpańskiego? Myślisz, że będzie ci łatwo znaleźć osoby na dokładnie takim samym poziomie jak twój?

Jakie są twoje potrzeby i cel twojej nauki? Czy chodzi ci o ogólne i komunikatywne poznanie języka, czy może potrzebujesz jakiegoś specyficznego słownictwa (np. do pracy), które zazwyczaj nie jest częścią kursów grupowych? A może chodzi ci tylko o przećwiczenie kilku zagadnień gramatycznych, których potrzebujesz do zdania egzaminu? Albo interesują cię tylko konwersacje?

Zdjęcie z jednej z prowadzonych przeze mnie lekcji
Są osoby, dla których indywidualne zajęcia są jedynym albo najlepszym rozwiązaniem.

Ile masz czasu i jak szybko chcesz się uczyć? Wolisz postawić na skrócony ale bardzo intensywny kurs (prawdopodobnie trudno będzie zebrać taką grupę)? Myślisz, że będziesz w stanie samodzielnie powtarzać materiał w domu i odrabiać prace domowe (jak zazwyczaj robią osoby uczestniczące w zajęciach grupowych)? A może praca zmusza cię do częstych wyjazdów (lub inne okoliczności życiowe do trudnych do przewidzenia nieobecności) i uczestnicząc w zajęciach grupowych tracił(a)byś wiele lekcji? Albo nie masz czasu dojeżdżać na lekcje do szkoły językowej i wolisz, żeby lektor przyjechał do ciebie do domu lub do pracy?

Jaki jest twój styl pracy i nauki? Czy wolisz uczyć się sam(a) czy w grupie? Czy obecność innych stresuje cię i hamuje przed mówieniem lub robieniem nowych rzeczy, w czasie wykonywania których możesz popełnić liczne błędy? Czy często masz wątpliwości, lubisz dopytywać, patrzeć na sprawy z różnych punktów widzenia, przetłumaczyć wszystko na swoje?

Mam nadzieję, że teraz wiesz już w 100%, jakiego typu lekcje hiszpańskiego powinieneś wybrać.

 

Jak dopełnić zajęcia z lektorem

Bez względu na to, czy wybierzesz zajęcia indywidualne czy grupowe, pamiętaj, że same godziny spędzone z lektorem to za mało, żeby porządnie opanować język obcy. Musisz dopełniać je poprzez samodzielne kontakt z językiem, najlepiej regularny i jak najbardziej różnorodny.

Znajdź sobie znajomych z Hiszpanii lub innego kraju hiszpańskojęzycznego (np. idź na tzw. Spanish meeting, gdzie spotykają się osoby znające lub uczące się hiszpańskiego). Oglądaj wiadomości, filmy i seriale, słuchaj i śpiewaj hiszpańskie piosenki, czytaj książki i czasopisma. Staraj się używać języka w pracy i w życiu towarzyskim. Jedź do Hiszpanii na wakacje i przetestuj się. Tylko dzięki takim działaniom – dodatkowym, a przede wszystkim samodzielnym – będziesz utrwalał i rozwijał swoją znajomość języka i zyskiwał nową, żywą motywację do dalszej nauki.

Powodzenia!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz