Myślisz o lekcjach hiszpańskiego przez Skype, ale masz wątpliwości. Czy takie zajęcia koniecznie trzeba mieć w pojedynkę? Co z materiałami: używa się jakiegoś specjalnego podręcznika czy w ogóle nie ma materiałów do pracy? Tylko jak mam sobie wtedy powtarzać? A jak lektor wytłumaczy mi różnice gramatyczne, zwłaszcza jeżeli jestem wzrokowcem? Przecież na Skype nie da się rysować jak na tablicy. No i co z ćwiczeniami ze słuchu? Będę zawsze tylko i wyłącznie słuchał(a) tego samego lektora? – No to idźmy po kolei.
Czy można mieć lekcje przez Skype w parze/grupie?
Oczywiście! Już od kilku lat Skype umożliwia bezpłatne, grupowe rozmowy wideo, w których może uczestniczyć do 10 osób (do 25 stricte rzecz biorąc, ale tylko 10 z nich będzie w stanie uczestniczyć w rozmowie w formie wideo, pozostałe będą mogły jedynie słuchać i przesyłać swój głos, bez obrazu wideo). Tak więc z technicznego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podjąć kurs hiszpańskiego on line z kolegą/koleżanką/współpracownikiem etc., którzy fizycznie przebywają w zupełnie innym miejscu. Trzeba się jedynie upewnić, że ma się zainstalowaną najnowszą wersję Skype oraz dobre łącze.
Czy kurs przez Skype uwzględnia materiały do nauki?
Oczywiście! Ja na przykład, jako lektor, nie wyobrażam sobie pracy bez materiałów (chyba że ktoś stricte o to poprosi, bo chce mieć zajęcia czysto konwersacyjne). Lektor i uczeń mogą od razu zdecydować się na pracę z konkretnym podręcznikiem, który uczeń nabywa we własnym zakresie i który przynosi ze sobą przed komputer. Inną opcją jest każdorazowe wysyłanie plików z materiałami przez lektora na adres mail kursanta (można je teoretycznie przesłać też przez Skype, ale ta ścieżka pracuje wolno i często się zacina). Kursant zaś, w zależności od swoich preferencji, może je wydrukować lub korzystać z nich na ekranie komputera. Dokumenty można też udostępniać na platformie Google`a, przez Dropbox… Możliwości jest wiele, a wszystkie bezpłatne. Zawsze masz materiały, na których pracujesz i do których możesz powracać po zajęciach!
Czy w czasie lekcji przez Skypie używa się tablicy?
Oczywiście! Jest kilka bezpłatnych tzw. tablic interaktywnych, które można połączyć ze Skypem (lub nie). Ja sama często z nich korzystam, jeżeli chcę np. podkreślić (zaznaczyć na kolorowo) coś, co pojawia się w materiałach z zajęć, zrobić jakiś quiz lub konkurs, przedstawić dodatkowe materiały, które przychodzą mi do głowy na bieżąco… albo zrobić kartkówkę 😉 Czasami przecież nie da się czegoś wytłumaczyć bez kolorowego schematu, który w dodatku można jeszcze na bieżąco pomazać (pozakreślać, porobić strzałki, etc.).
Większość tablic działa podobnie. W czasie lekcji wysyłam kursantowi link to tablicy, z którą w danym dniu będziemy pracować. On go sobie otwiera i widzi wszystko to, co ja piszę, rysuję czy zakreślam. Jeżeli sam też ma konto na programie udostępniającym tablicę (np. Idroo.com), on również może na niej coś dopisać lub zanotować. Po skończonej lekcji ta tablica – jeżeli jej nie wyczyszczę – nadal działa! Można na nią ponownie zajrzeć, skopiować na spokojnie notatki lub PrintScreenem “ściągnąć” ją sobie na komputer i wydrukować. Mając lekcje przez Skype naprawdę niczego nie tracisz.
Czy w czasie zajęć przez Skypie słuchamy nagrań?
Jeszcze raz: oczywiście! I wcale nie w ten sposób, że lektor puszcza coś u siebie w mieszkaniu, a ty tego słuchasz przez Skype. Podejrzewam, że jakość takiego ćwiczenia – i jego skuteczność – byłaby bliska zeru. Pewnie jest wiele sposobów na przeprowadzanie ćwiczeń słuchowych w czasie zajęć przez Skype. Ja najczęściej dzielę się linkiem do pliku audio, który mam zapisany na Dysku Google. Uczeń, po kliknięcie na link, trafia do nagrania, które może odsłuchać tyle razy, ile chce i potrzebuje. W ciszy, w słuchawkach lub bez – jak chce. Kiedy kończy, daje mi znać i kontynuujemy zajęcia, omawiamy to, co usłyszał, sprawdzamy odpowiedzi do pytań (jeżeli takie były). To nagranie również pozostaje dla niego dostępne, może do niego wrócić spokojnie także po zajęciach. Wystarczy ponownie użyć przesłanego przeze mnie linku.
Co więcej, podczas lekcji on line (na Skype) można grać w różne gry językowe, używać kostki, robić quizy, zabawy i konkursy. Wiele zależy od lektora, od jego kreatywności oraz chęci dokształcania się i „wysilenia się” w celu znalezienia odpowiednich rozwiązań technicznych. Zwróć na to uwagę w trakcie twoich zajęć, proś swojego lektora o jakość! I dobrze się baw w czasie nauki.
A może masz inne wątpliwości dotyczące nauki języka obcego przez Skypie? Napisz do mnie: kontakt@espanolparati.pl albo zakładka Kontakt. Postaram się pomóc.